Jak każdy duży zakład, my również produkujemy odpady, zużywamy energię i zasoby naturalne. Co robimy, by ograniczyć wpływ naszej pracy na środowisko naturalne? Sprawdź.
Ochrona środowiska? Obowiązkowo!
Podejmowania działań mających na celu ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko wymagają od nas przepisy. Jesteśmy na bieżąco z obowiązującymi krajowymi i europejskimi regulacjami prawnymi, dotyczącymi gospodarki odpadowej i środowiskowej. Za zgodność z przepisami odpowiada u nas Specjalista ds. BHP, PPoż i Ochrony Środowiska, ale również Dział Zarządzania Łańcuchem Dostaw i Magazyn Centralny.
Jak to działa dokładnie i w jaki sposób wprowadzamy zmiany dotyczące zarządzania odpadami?
Dział BHP na bieżąco śledzi przepisy i informuje nas, co mamy robić, by działać zgodnie z nimi – mówi Violetta Podhorodecka, Starszy Magazynier w Novita S.A. – Potrzebne jest tutaj zaangażowanie wszystkich działów, nie tylko magazynu. Zarówno produkcja, jak i utrzymanie ruchu generują własne odpady i nie wszystkie przechodzą przez nas. Przepisy i zasady funkcjonowania muszą więc znać wszyscy, którzy mają do czynienia z odpadami i produktami ubocznymi.
Utylizacja czy recykling?
W naszym zakładzie powstają zarówno odpady podlegające utylizacji, jak i odpady z opakowań, jak folie, big bagi czy bednarki, które są ponownie przetwarzane przez zewnętrzne firmy do dalszej produkcji. Z opakowań powstają na przykład mopy oraz materiały wykorzystywane w branży meblarskiej.
Co dokładnie robimy z odpadami i produktami ubocznymi? Do skutecznej optymalizacji procesów związanych z ich utylizacją służy nam system BDO, w którym jesteśmy zarejestrowani. BDO, czyli baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, prowadzi gospodarkę odpadową zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Wszystkie odpady i opakowania są selektywnie gromadzone, dokładnie ważone, a następnie poddawane właściwemu procesowi. Odpady są następnie, zgodnie z katalogiem odpadów, odbierane przez wyspecjalizowane firmy, natomiast opakowania poddaje się procesowi recyklingu przez właściwą organizację odzysku. Do dalszej produkcji przekazujemy także włókniny o obniżonych właściwościach jakościowych. Część włóknin zakwalifikowanych jako produkt uboczny przetwarzamy ponownie w procesie produkcyjnym, odzyskując surowiec do dalszej produkcji. Ze ścinek brzegowych powstają natomiast mopy.
Do stosowania zasad recyklingu namawiamy też naszych pracowników! Odpowiednie kontenery i kosze na papier, szkło oraz tworzywa sztuczne pozwalają nam na segregację śmieci również w naszych biurach oraz na całym zakładzie produkcyjnym.
Niższe zużycie wody
Oprócz sprawnego zarządzania odpadami, którego wymagają od nas regulacje prawne, podejmujemy również wewnętrzne działania na rzecz ekologii. Jesteśmy dumni z innowacji, jakie wprowadziliśmy do naszych linii produkcyjnych, związanych z wytwarzaniem włóknin Spunlace.
W tym procesie czynnikiem roboczym łączącym pojedyncze włókna jest woda procesowa, która krąży w obiegu zamkniętym. Pozyskujemy ją z własnego ujęcia ze studni głębinowej. Zaawansowany system filtracji wody procesowej wpływa bezpośrednio na mniejszy pobór wody oraz na zmniejszenie strat. Dzięki temu woda w obiegu zamkniętym, gotowa do ponownego wykorzystania, stanowi aż 90% naszego zapotrzebowania produkcyjnego.
Potwierdzone certyfikatami
W naszych procesach produkcyjnych korzystamy z produktów pochodzenia drzewnego. Bardzo istotnym elementem z punktu widzenia ekologii jest w tej kwestii wspieranie zrównoważonej gospodarki leśnej. Dbamy o to dzięki utrzymaniu certyfikacji systemów kontroli pochodzenia produktów drewnianych, poświadczających zgodność ze standardami FSC® i PEFC™.
Działalność takich jednostek jak FSC® i PEFC™ zapewnia utrzymanie zrównoważonej gospodarki poprzez zabezpieczenie obszarów leśnych istotnych z ekologicznego punktu widzenia czy ochronę i wzbogacanie różnorodności biologicznej. Dbają one także o unikanie stosowania szkodliwych substancji chemicznych w procesach przetwórstwa produktów drewnianych. Pilnują przestrzegania praw pracowniczych i praw ludności tubylczej. Wspierają lokalne rynki pracy oraz zapewniają zgodność działań poszczególnych podmiotów z konwencjami Międzynarodowej Organizacji Pracy.
Mądre zarządzanie transportem
Dbamy więc o wodę, o produkty wykorzystywane w procesach wewnętrznych, ale działamy też na zewnątrz. W ograniczaniu śladu węglowego pomaga nam system SOOT – program do zarządzania łańcuchem dostaw. Pozwala nam on nie tylko zwiększyć efektywność i terminowość dostaw. Dzięki dostępowi do giełdy zleceń, mamy większą kontrolę nad naszym łańcuchem dostaw i możemy zrezygnować z budowania własnej floty pojazdów. Przyczyniamy się w ten sposób do ograniczenia liczby ciężarówek na europejskich i światowych drogach, a tym samym – do ograniczania naszego śladu węglowego.
Więcej o systemie SOOT przeczytasz we wpisie: System SOOT: Zarządzanie transportem w Novicie