Jak zarządzać księgowością spółki giełdowej? Dorota Karbowiak z Novita S.A.
Zarządzanie księgowością w firmie produkcyjnej, gdzie obowiązują międzynarodowe standardy rachunkowości, to duże wyzwanie. Czy to zajęcie może być rozwojowe? Na to pytanie odpowiada Dorota Karbowiak, która zarządza naszym kilkuosobowym zespołem księgowym. Sprawdź.
Pani Doroto, najkrócej mówiąc, za co jest Pani odpowiedzialna na stanowisku Głównej Księgowej w Novicie?
Najkrócej ujmując, jestem odpowiedzialna za całą księgowość firmy, prowadzenie ksiąg według międzynarodowych standardów rachunkowości, finanse oraz podatki.
Jak dużym zespołem Pani zarządza i w jaki sposób ułatwiacie sobie pracę? Czy każda osoba jest odpowiedzialna za własną działkę czy może zadania są dzielone na wszystkich?
Dział księgowości w Novicie razem ze mną liczy 5 osób. Oczywiście w związku z tym, że jest to dosyć duży zakres zadań, każda osoba ma swoje obowiązki, ale są one zmieniane. Co jakiś czas wprowadzamy rotację, żeby każda pracownica z zespołu była w stanie poznać nie tylko swój mały wycinek zadań, ale całość obowiązków, jakie powinna znać i umieć każda księgowa. Dzięki takim zmianom jest możliwość pełnego zastępstwa w czasie urlopowym lub innej nieobecności np. choroby. Uważam, że nie powinno się doprowadzać do sytuacji, w której każdy członek zespołu odpowiada za osobną działkę i nie zna niczego więcej. To jest bardzo niebezpieczne z punktu widzenia tak dużej firmy, jak Novita.
No właśnie, Novita to duża, międzynarodowa firma. Czym się charakteryzuje księgowość w tak sporej organizacji?
Wyzwaniem nie tyle jest wielkość czy międzynarodowość firmy, ile bardziej to, że Novita jest spółką akcyjną i raportuje na giełdę. Cała księgowość opiera na przepisach międzynarodowych standardów rachunkowości, które są o wiele trudniejsze. Standardy dopuszczają większą możliwość interpretacji i możliwość ewidencjonowania operacji gospodarczych w różny sposób.
Co to znaczy?
Przepisy dotyczące międzynarodowych standardów dają więcej możliwości, jeśli chodzi o wybór rodzaju księgowania niektórych operacji gospodarczych. W ustawie o rachunkowości wszystko jest napisane wprost i często nie ma takiego wyboru. Moim zdaniem prowadzenie księgowości według ustawy jest prostsze, łatwiejsze. Międzynarodowe standardy rachunkowości trzeba poznać i nauczyć się ich interpretować i odpowiednio stosować do danej sytuacji, jaką mamy w firmie.
Przeczytaj również: „Nie sprzedajemy dywanów!”. Witamy Annę Piechocką w dziale sprzedaży Novity
Rozliczanie spółki akcyjnej, która jest na giełdzie jest bardziej skomplikowane, a do tego dochodzą dodatkowe obowiązki, jak raportowanie. Należy składać raport roczny, półroczny, raporty kwartalne. Nie mówię tutaj oczywiście o podatkach, bo w każdej firmie niezależnie od jej rodzaju działalności podatki są takie same. Firma giełdowa podlega też badaniu przez niezależnego biegłego rewidenta obowiązkowo dwa razy do roku na przeglądzie półrocznym i pełnym rocznym badaniu sprawozdania finansowego.
Czyli wyzwań jest sporo, a czy dają one możliwości rozwoju? Standardy międzynarodowe powodują, że praca w księgowości jest ciekawsza niż w innej firmie?
Uważam, że praca w księgowości, której działalność jest na międzynarodowych standardach rachunkowości a do tego jest firmą produkcyjną jak Novita daje bardzo dużo możliwości rozwoju. Moim zdaniem łatwiej jest prowadzić księgowość w firmie zajmującej się tylko handlem lub tylko działalnością usługową. Firma produkcyjna oferuje największe możliwości rozwoju, jeżeli chodzi o wiedzę oraz umiejętności księgowej. Prowadzenie takiej działalności jest trudniejsza, ale daje dużo satysfakcji.
Pracuje Pani w Novicie ponad 6 lat. Jak nasza firma wypada na tle innych pod kątem rozwoju i zdobywanych umiejętności?
To trudne pytanie. Novita jest czwartą firmą, w której pracuję. Każda z firm, w której pracowałam, podobnie jak Novita, była firmą produkcyjną. Zdarzało się łączyć produkcję z handlem czy usługami, ale zawsze jakiś kawałek produkcji temu towarzyszył. Przyznam, że nie wyobrażam sobie pracy w innego typu firmie, bo jak już mówiłam, tutaj jest największy zasób wiedzy. W firmie produkcyjnej księgowa zawsze będzie się rozwijała i nigdy nie stanie w miejscu i to jest dla mnie niezwykle istotne.
Przeczytaj również: Dla kogo i jak tworzymy nasze produkty? Rozmowa z Dagmarą Potocką, Dyrektor Łańcucha Dostaw.
Natomiast tym, co odróżnia Novitę od moich poprzednich miejsc pracy, jest na pewno fakt, że to pierwsza firma giełdowa, w której pracuję. Wcześniej pracowałam w korporacjach, w których przekształcałam sprawozdania z ustawy o rachunkowości na międzynarodowe standardy na potrzeby właścicieli zagranicznych. Prowadzenie księgowości tylko i wyłącznie w międzynarodowych standardach po dołączeniu do Novity było dla mnie nowością.
Aczkolwiek nasza spółka matka, czyli bezpośredni właściciel – Tebesa, jest na ustawie o rachunkowości, więc tutaj robimy to w drugą stronę. Sprawozdanie skonsolidowane, które tworzymy za naszą spółkę matkę Tebesę przekształcamy oczywiście tę część dotyczącą sprawozdania Novity z międzynarodowych standardów na ustawę o rachunkowości. To też jest nauka i nowe wyzwanie, które pokazuje, że w tym zawodzie człowiek zawsze się uczy. Musi każdego dnia starać się być na bieżąco, czytać i pogłębiać wiedzę, bo bez tego nie da się funkcjonować.
Życzymy w takim razie, by te wyzwania przynosiły jak najwięcej satysfakcji. Dziękujemy za rozmowę.